obratlovci



Zoologie

Vertebrata – podkmen strunatců. Tělo je rozlišeno v hlavu, trup s končetinami a ocas. Oporou těla je páteř, složená z obratlů. Nervovou soustavu tvoří hřbetní trubice s mozkem. Srdce je umístěno na břišní straně těla. Obratlovci dýchají žábrami nebo plícemi. Pohlaví jsou odděleného. Vývoj je většinou přímý. Samostatně se pohybují z místa na místo, a to i na velké vzdálenosti. Aktivně vyhledávají potravu. Žijí v nejrůznějším prostředí: na suchu, ve vodě i ve vzduchu. Recentní (současně žijící) obratlovci se obvykle systematicky dělí na 7 tříd:

  1. kruhoústí, Cyclostomata
  2. paryby, Chondrichthyes
  3. ryby, Osteichthyes
  4. obojživelníci, Amphibia
  5. plazi, Reptilia
  6. ptáci, Aves
  7. savci, Mammalia.

Několik dalších tříd obratlovců patří k vyhynulým (fosilním) živočichům. Kruhoústí, paryby, ryby a obojživelníci bývají označováni jako nižší obratlovci. Po celý život nebo alespoň v larválním stadiu dýchají žábrami a při vývoji zárodku se netvoří zárodečné obaly. Plazi, ptáci a savci jsou označováni jako vyšší obratlovci. V žádném stadiu nedýchají žábrami a při vývoji zárodku se tvoří zárodečné obaly. Kruhoústí dosáhli největšího rozvoje v siluru, ryby v devonu, obojživelníci v karbonu, plazi v druhohorách, ptáci a savci v třetihorách. V současnosti je známo asi 37 600 druhů žijících (recentních) obratlovců. Kromě toho bylo popsáno mnoho druhů vyhynulých (fosilních), které žily v minulých geologických dobách.



Vytvořeno: 14. 3. 2000
Aktualizováno: 19. 8. 2020
Autor: -red-

Odkazující hesla: alfaviry, Amniota, bunyaviry, čelist, čelistní kloub, centrální nervový systém, chrup, chuťové orgány, čichové orgány, coelom, děloha, dýchací orgány, dýchací pohyby, endokrinní systém, endolymfa, flaviviry, hadi, hltan, hmatové orgány, hmyzomorky, homologické orgány, hormony, hrtan, hruď, játra, jazyk, jazylka, jícen, Jiří Janda, Josef Kratochvíl, kanibalismus, končetiny, kontrakce svalová, kostra, krevní oběh, kruhoústí, krytolebci, kůže, labyrint, lebka, liška, lopatka, mezimozek, mihule, motolice, nervová soustava, obojživelníci, oko, Oskár Ferianc, Otakar Štěpánek, plazi, pokožka, příštítné žlázy, provirus, prvočenky, ptáci, Pteraspis, řasa, reflex, regenerace, ryby, savci, škára, skořepy, slinivka břišní, slonovití, sluchové orgány, smyslové orgány, srdce, sternum, strunatci, svalová soustava, tekutiny tělní, trávicí trubice, užovkovití, vajíčko, vylučovací orgány, žaludek, žilný splav, živočichové, zrakové orgány.