nastavit jako výchozí stránku
   
   kultura

Chinaski
 Česká hudební skupina vzniklá roku 1987 pod názvem Starý Hadry. Jejími zakládajícími členy byli...

Shaggy
 *22.10.1968 (Kingston, Jamaica), vlastním jménem Orville Richard Burrell, americký zpěvák. V ...

Jackson
 [Džeksn], Michael Joseph, *29.8.1958 (Gary, Indiana) – †25.6.2009 (Los Angeles, Kalifornie...

Styron
 [Stajrn], William Clark, *11.6.1925 (Newport News, Virginia) – †1.11.2006 (Martha's Vineyard...

Pratchett
 Terry, *28.4.1948 (Beaconsfield), plným jménem Terence David John Pratchett, anglický spisovatel...


chráněné rostliny
Podle Bernské úmluvy (Úmluva o ochraně evropských planě rostoucích rostlin, volně žijících živočichů a přírodních stanovišť) z roku 1979, ke které v roce 1997 přistoupila i Česká republika, jsou přísně chráněné následující druhy rostlin:
Asplenium hemionitisAsplenium jahandiezii (sleziníky) z čeledi sleziníkovitých,
Woodwardia radicans z čeledi žebrovicovitých,
Culcita macrocarpa z čeledi Dicksoniaceae,
Dryopteris corleyi z čeledi kapraďovitých (Dryopteridaceae),
Trichomanes speciosum (vláskatec tajemný) z čeledi blánatcotvarých (Hymenophyllaceae),
Isoëtes boryanaIsoëtes malinverniana (šídlatky) z čeledi šídlatkovitých (Isoëtaceae),
Marsilea batardae, Marsilea quadrifolia (marsilka čtyřlistá), Marsilea strigosaPilularia minuta (míčovka) z čeledi marsilkovitých,
Botrychium matricariifolium (vratička heřmánkolistá), Botrychium multifidum (vratička mnohoklanná – vratičkovec), Botrychium simplex (vratička jednoduchá) a Ophioglossum polyphyllum (hadilka mnoholistá – hadí jazyk mnoholistý) z čeledi jazykovitých (Ophioglossaceae),
Salvinia natans (nepukalka vzplývající) z čeledi nepukalkovitých, Abies nebrodensis (jedle sicilská) z čeledi borovicovitých,
Alisma wahlenbergii (žabník), Caldesia parnassiifolia (vzplývalka tolijolistá), Luronium natans (žabníček vzplývavý) z čeledi žabníkovitých,
Leucojum nicaeense (bledule), Narcissus angustifolius, Narcissus longispathus, Narcissus nevadensis, Narcissus scaberulus, Narcissus triandrus, Narcissus viridiflorus (narcisy) a Sternbergia candida (lužanka bělostná) z čeledi amarylkovitých,
Rhazya orientalis, Arum purpureospathum (áron) z čeledi áronovitých,
Aristolochia samsunensis (podražec) z čeledi podražcovitých,
Vincetoxicum pannonicum (tolita panonská) z čeledi klejichovitých,
Alkanna pinardiiodkaz (kamejník), Anchusa crispa (včetně Anchusa littorea Moris), Lithodora nitida , Myosotis praecoxMyosotis rehsteineri (pomněnky), Omphalodes kuzinskyanaOmphalodes littoralis (pupkovci), Onosma halophila, Onosma polyphylla Onosma proponticum, Onosma troodi (ruměnice), Onosma tornensis (ruměnice turňanská), Solenanthus albanicusSymphytum cycladense (kostival) z čeledi brutnákovitých,
Asyneuma giganteum (klasovec), Campanula abietina (zvonek jedlový), Campanula damboldtiana (zvonek), Campanula gelida (zvonek jesenický), Campanula lanata (zvonek), Campanula lycica (zvonek), Campanula morettiana (zvonek), Campanula romanica (zvonek), Campanula sabatia (zvonek), Jasione lusitanica (pavinec), Physoplexis comosa a Trachelium asperuloides z čeledi zvonkovitých,
Arenaria nevadensis (písečnice), Arenaria provincialis (písečnice), Cerastium alsinifolium (rožec kuřičkolistý), Dianthus hypanicus (hvozdík), Dianthus nitidus (hvozdík lesklý), Dianthus rupicola (hvozdík), Dianthus serotinus (hvozdík pozdní), Dianthus urumoffii (hvozdík), Gypsophila papillosa (šater), Herniaria algarvica (průtržník), Herniaria maritima (průtržník), Minuartia smejkalii (kuřička Smejkalova), Moehringia fontqueri (mateřka), Moehringia hypanica (mateřka), Moehringia jankae (mateřka), Moehringia tommasinii (mateřka), Petrocoptis grandiflora,
Petrocoptis montsicciana, Petrocoptis pseudoviscosa, Saponaria halophila (mydlice), Silene cretacea (silenka), Silene furcata subspecie angustiflora (silenka), Silene haussknechtii (silenka), Silene hifacensis (silenka)
Silene holzmannii (silenka), Silene mariana (silenka), Silene orphanidis (silenka), Silene pompeiopolitana (silenka), Silene rothmaleri (silenka), Silene salsuginea (silenka), Silene sangaria (silenka), Silene velutina (silenka) z čeledi hvozdíkovitých,
Beta adanensis (řepa), Beta trojana (řepa), Kalidiopsis wagenitzii,
Kochia saxicola (bytel), Microcnemum coralloides subspecie anatolicum, Salicornia veneta (slanorožec), Salsola anatolica (slanobýl) a Suaeda cucullata (solnička)
z čeledi merlíkovitých,
Helianthemum alypoides, Helianthemum arcticum, Helianthemum caput-felisTuberaria major (devaterníky) z čeledi cistovitých,
Achillea glaberrima (řebříček), Achillea thracica (řebříček), Anacyclus latealatus (trahok), Andryala levitomentosa, Anthemis glaberrima (rmen), Anthemis halophila (rmen), Anthemis trotzkiana (rmen), Artemisia granatensis (pelyněk), Artemisia insipida (pelyněk), Artemisia laciniata (pelyněk dřípatý), Artemisia pancicii (pelyněk Pančičův), Aster pyrenaeus (hvězdnice), Aster sibiricus (hvězdnice), Carduus myriacanthus (bodlák), Carlina diae (pupava), Carlina onopordifolia (pupava), Centaurea alba subspecie heldreichii (Centaurea heldreichii Halacsy) (chrpa), Centaurea alba subspecie princeps (Centaurea princeps) (chrpa), Centaurea akamantis (chrpa), Centaurea attica subspecie megarensis(Centaurea megarensis), Centaurea balearica (chrpa), Centaurea borjae (chrpa), Centaurea citricolor (chrpa), Centaurea corymbosa (chrpa), Centaurea dubjanskyi (chrpa), Centaurea hermannii (chrpa), Centaurea jankae (chrpa), Centaurea kalambakensis (chrpa), Centaurea kartschiana (chrpa), Centaurea lactiflora (chrpa), Centaurea niederi (chrpa), Centaurea peucedanifolia (chrpa), Centaurea pineticola (chrpa), Centaurea pinnata (chrpa), Centaurea pontica (chrpa), Centaurea pseudoleucolepis (chrpa), Centaurea pulvinata (chrpa), Centaurea tchihatcheffii (chrpa), Crepis crocifolia (škarda), Crepis granatensis (škarda), Crepis purpurea (škarda), Dendranthema zawadskyi (listopádka peninská), Erigeron frigidus (turan), Helichrysum sibthorpii Rouy (smil),Hymenostemma pseudanthemis,
Jurinea cyanoides (sinokvět chrpovitý), Jurinea fontqueri (sinokvět), Lagoseris purpurea, Lamyropsis microcephala, Leontodon boryi (pampeliška – máchelka), Leontodon microcephalus (pampeliška – máchelka), Leontodon siculus (pampeliška – máchelka), Ligularia sibirica (popelivka sibiřská), Picris willkommii (hořčík), Santolina elegans (svatolina), Senecio elodes (starček), Senecio nevadensis (starček), Serratula tanaitica (srpice), Sonchus erzincanicus (mléč) a Wagenitzia lancifolia z čeledi hvězdnicovitých,
Convolvulus argyrothamnos (svlačec) a Convolvulus pulvinatus (svlačec) z čeledi svlačcovitých,
Alyssum akamasicum (tařinka), Alyssum borzaeanum (tařinka), Alyssum pyrenaicum (Ptilotrichum pyrenaicum) (tařinka), Arabis kennedyae (huseník), Armoracia macrocarpa (křen), Aurinia uechtritziana (tařice), Biscutella neustriaca (dvojštítek), Boleum asperum, Brassica glabrescens (brukev), Brassica hilarionis (brukev), Brassica insularis (brukev), Brassica macrocarpa (brukev), Brassica sylvestris subspecie taurica (brukev), Braya purpurascens, Cochlearia polonica (lžičník), Coincya rupestris (Hutera rupestris), Coronopus navasii (vraní nožka), Crambe koktebelica (katrán), Crambe litwinowii (katrán), Diplotaxis ibicensis (křez), Diplotaxis siettiana (křez), Draba dorneri (chudina), Erucastrum palustre (ředkevník), Erysimum pieninicum (trýzel), Iberis arbuscula (štěničník), Ionopsidium acaule (fialička bezlodyžná), Ionopsidium savianum (fialička), Lepidium turczaninowii (řeřicha), Murbeckiella sousae, Schivereckia podolica, Sisymbrium cavanillesianum (Sisymbrium matritense) (hulevník), Sisymbrium confertum (hulevník), Sisymbrium supinum (hulevník), Thlaspi cariense (penízek) a Thlaspi jankae (penízek slovenský) z čeledi brukvovitých,
Carex secalina (ostřice žitná) a Eleocharis carniolica (bahnička kranská) z čeledi šáchorovitých (Cyperaceae),
Borderea chouardii z čeledi smldnicovitých (Dioscoreaceae),
Dipsacus cephalarioides (štětka) z čeledi štětkovitých,
Aldrovanda vesiculosa (aldrovandka měchýřkatá) z čeledi rosnatkovitých (Droseraceae),
Vaccinium arctostaphylos (medvědice lékařská) z čeledi vřesovcovitých (Ericaceae),
Euphorbia margalidiana (pryšec) a Euphorbia nevadensis (pryšec) z čeledi pryšcovitých (Euphorbiaceae),
Centaurium rigualii (zeměžluč), Centaurium somedanum (zeměžluč), Gentiana ligustica (hořec) a Gentianella anglica (hořeček) z čeledi hořcovitých,
Erodium astragaloides (pumpava), Erodium chrysanthum (pumpava), Erodium paularense (pumpava) a Erodium rupicola (pumpava) z čeledi kakostovitých,
Haberlea rhodopensis (nečada), Jankaea heldreichii (jankovka) a Ramonda serbica z čeledi podpětovitých,
Avenula hackelii (ovsíř), Bromus bromoideus (sveřep), Bromus grossus (sveřep velký), Bromus interruptus (sveřep), Bromus moesiacus (sveřep), Bromus psammophilus (sveřep), Coleanthus subtilis (puchýřka útlá), Eremopoa mardinensis, Gaudinia hispanica (lámavka), Micropyropsis tuberosa, Poa granitica (lipnice), Poa riphaea (lipnice jesenická), Puccinellia pungens (zblochanec), Stipa austroitalica (kavyl), Stipa bavarica (kavyl), Stipa danubialis (kavyl), Stipa styriaca (kavyl), Stipa syreistschikowii (kavyl) a Trisetum subalpestre (trojštět) z čeledi lipnicovitých,
Ribes sardoum (meruzalka) z čeledi meruzalkovitých,
Hypericum aciferum (třezalka) a Hypericum salsugineum (třezalka) z čeledi třezalkovitých (Hypericaceae),
Crocus abantensis (šafrán), Crocus cyprius (šafrán), Crocus etruscus (šafrán), Crocus hartmannianus (šafrán), Crocus robertianus (šafrán), Gladiolus felicis (mečík) a Iris marsica (kosatec) z čeledi kosatcovitých,
Dracocephalum austriacum (včelník rakouský), Dracocephalum ruyschiana (včelník skalní), Micromeria taygetea, Nepeta dirphya (šanta), Nepeta sphaciotica (šanta), Origanum cordifolium (Amaracus cordifolium) (dobromysl), Origanum dictamnus (dobromysl), Origanum scabrum (dobromysl), Phlomis brevibracteata (sápa), Phlomis cypria (sápa), Rosmarinus tomentosus (rozmarýna), Salvia crassifolia (šalvěj), Sideritis cypria (hojník), Sideritis incana subspecie glauca (hojník), Sideritis javalambrensis (hojník), Sideritis serrata (hojník), Teucrium charidemi (ožanka), Teucrium lamiifolium (ožanka), Teucrium lepicephalum (ožanka), Teucrium turredanum (ožanka), Thymus aznavourii (mateřídouška), Thymus camphoratus (mateřídouška), Thymus carnosus (mateřídouška) a
Thymus cephalotos (mateřídouška) z čeledi hluchavkovitých,
Anthyllis hystrix (úročník), Astragalus aitosensis (kozinec), Astragalus algarbiensis (kozinec), Astragalus aquilanus (kozinec), Astragalus centralpinus (kozinec), Astragalus kungurensis (kozinec), Astragalus macrocarpus (kozinec), Astragalus maritimus (kozinec), Astragalus peterfii (kozinec), Astragalus physocalyx (kozinec), Astragalus pseudopurpureus (kozinec), Astragalus setosulus (kozinec), Astragalus tanaiticus (kozinec), Astragalus tremolsianus (kozinec), Astragalus verrucosus (kozinec), Cytisus aeolicus (čilimník), Genista dorycnifolia (kručinka)
Genista holopetala (kručinka), Genista tetragona (kručinka), Glycyrrhiza iconica (lékořice), Hedysarum razoumovianum (kopyšník), Ononis maweana (jehlice), Oxytropis deflexa subspecie norvegica (vlnice), Sphaerophysa kotschyana, Thermopsis turcica, Trifolium banaticum (jetel),
Trifolium pachycalyx (jetel), Trifolium saxatile (jetel), Trigonella arenicola (pískavice), Trigonella halophila (pískavice), Trigonella polycarpa (pískavice) a Vicia bifoliolata (vikev) z čeledi bobotvarých (leguminosae),
Pinguicula crystallina (tučnice) a Pinguicula nevadensis (tučnice) z čeledi bublinatkovitých,
Allium grosii (česnek), Allium regelianum (česnek), Allium vuralii (česnek), Androcymbium europaeum, Androcymbium rechingeri, Asparagus lycaonicus (chřest), Asphodelus bento-rainhae (asfodel), Chionodoxa lochiae (ladonička), Chionodoxa luciliae (ladonička bělomodrá)
Colchicum arenarium (ocún písečný), Colchicum corsicum (ocún), Colchicum cousturieri (ocún), Colchicum davidovii (ocún), Colchicum fominii (ocún), Colchicum micranthum (ocún), Fritillaria conica (řebčík), Fritillaria drenovskii (řebčík), Fritillaria epirotica (řebčík), Fritillaria euboeica (řebčík), Fritillaria graeca (řebčík), Fritillaria gussichiae (řebčík), Fritillaria montana (řebčík), Fritillaria obliqua (řebčík), Fritillaria rhodocanakis (řebčík), Fritillaria tuntasia (řebčík), Lilium jankae (lilie), Lilium rhodopaeum (lilie), Muscari gussonei (modřenec), Ornithogalum reverchonii (snědek), Scilla morrisii (ladoňka), Scilla odorata (ladoňka), Tulipa cypria (tulipán), Tulipa goulimyi (tulipán), Tulipa hungarica (tulipán),
Tulipa praecox (tulipán) a Tulipa sprengeri (tulipán) z čeledi liliovitých,
Linum dolomiticum (len) z čeledi lnovitých,
Lythrum flexuosum (kyprej) a Lythrum thesioides (kyprej) z čeledi kyprejovitých,
Kosteletzkya pentacarpos z čeledi slézovitých,
Caulinia tenuissima (řečanka), Najas flexilis (řečanka) a Najas tenuissima (řečanka) z čeledi řečankovitých (Najadaceae),
Syringa josikaea (šeřík karpatský) z čeledi olivovníkovitých (Oleaceae),
Cephalanthera cucullata (okrotice), Comperia comperiana, Cypripedium calceolus (střevíčník pantoflíček), Dactylorhiza chuhensis (prstnatec), Himantoglossum caprinum (jazýček), Liparis loeselii (hlízovec Loeselův), Ophrys argolica (tořič), Ophrys isaura (tořič), Ophrys kotschyi (tořič), Ophrys lunulata (tořič), Ophrys lycia (tořič), Ophrys oestrifera (tořič), Ophrys taurica (tořič),
Orchis provincialis (vstavač), Orchis punctulata (vstavač), Platanthera obtusata subspecie oligantha (vemeník), Spiranthes aestivalis (švihlík letní), a Steveniella satyrioides z čeledi vstavačovitých,
Paeonia cambessedesii (pivoňka), Paeonia clusii subspecie rhodia (pivoňka), Paeonia officinalis subspecie banatica (pivoňka), Paeonia parnassica (pivoňka) a Paeonia tenuifolia (pivoňka) z čeledi pivoňkovitých (Paeoniaceae),
Phoenix theophrasti (datlovník) z čeledi palem,
Papaver lapponicum (mák) a Rupicapnos africana z čeledi mákovitých,
Armeria pseudarmeria (trávnička), Armeria rouyana (trávnička), Armeria soleirolii (trávnička), Armeria velutina (trávnička), Limonium anatolicum (limonka) a Limonium tamaricoides (limonka) z čeledi olověncovitých (Plumbaginaceae),
Polemonium boreale (jirnice) z čeledi jirnicovitých (Polemoniaceae),
Polygonum praelongum (rdesno), Rheum rhaponticum (reveň bulharská) a Rumex rupestris (šťovík) z čeledi rdesnovitých (Polygonaceae),
Posidonia oceanica z čeledi Posidoniaceae,
Androsace cylindrica (pochybek), Androsace mathildae (pochybek), Androsace pyrenaica (pochybek), Cyclamen coum (brambořík), Cyclamen kuznetzovii (brambořík) , Cyclamen mirabile (brambořík), Lysimachia minoricensis (vrbina), Primula apennina (prvosenka), Primula deorum (prvosenka), Primula frondosa (prvosenka), Primula egaliksensis (prvosenka), Primula glaucescens (prvosenka), Primula palinuri (prvosenka), Primula spectabilis (prvosenka), Primula wulfeniana subspecie baumgarteniana (prvosenka) a Soldanella villosa (dřípatka) z čeledi prvosenkovitých (Primulaceae),
Aconitum corsicum (oměj), Aconitum flerovii (oměj), Aconitum lasiocarpum (oměj chlupoplodý), Adonis cyllenea (hlaváček), Adonis distorta (hlaváček), Anemone uralensis (sasanka), Aquilegia bertolonii (orlíček), Aquilegia kitaibelii (orlíček), Aquilegia ottonis subspecie taygetea (orlíček), Aquilegia pyrenaica subspecie cazorlensis (Aquilegia cazorlensis), Consolida samia (ostrožka), Delphinium caseyi (stračka) Pulsatilla grandis (Pulsatilla vulgaris subspecie grandis) (koniklec velkokvětý), Pulsatilla patens (koniklec otevřený), Pulsatilla slavica (koniklec slovenský), Ranunculus fontanus (pryskyřník), Ranunculus kykkoensis (pryskyřník) a Ranunculus weyleri (pryskyřník) z čeledi pryskyřníkovitých,
Reseda decursiva (rýt) z čeledi rýtovitých (rezedovitých),
Crataegus dikmensis (hloh), Geum bulgaricum (kuklík), Potentilla delphinensis (mochna), Potentilla emilii-popii (mochna), Potentilla silesiaca (mochna chlumní) a Pyrus anatolica (hrušeň) z čeledi růžovitých,
Galium cracoviense (svízel), Galium globuliferum (svízel), Galium litorale (svízel), Galium moldavicum (svízel), Galium rhodopeum (svízel) a Galium viridiflorum (svízel) z čeledi mořenovitých,
Thesium ebracteatum (lněnka bezlistenná) z čeledi santálovitých (Santalaceae),
Saxifraga berica (lomikámen), Saxifraga cintrana (lomikámen), Saxifraga florulenta (lomikámen), Saxifraga hirculus (lomikámen bažinný), Saxifraga presolanensis (lomikámen), Saxifraga tombeanensis (lomikámen), Saxifraga valdensis (lomikámen) a Saxifraga vayredana (lomikámen) z čeledi lomikamenovitých (Saxifragaceae),
Antirrhinum charidemi (hledík), Euphrasia marchesettii (světlík), Linaria algarviana (lnice), Linaria ficalhoana (lnice), Linaria flava (lnice), Linaria hellenica (lnice), Linaria loeselii (lnice), Linaria ricardoi (lnice), Linaria tursica (lnice), Lindernia procumbens (puštička rozprostřená), Odontites granatensis (zdravínek), Pedicularis sudetica (všivec krkonošský), Verbascum afyonense (divizna), Verbascum basivelatum (divizna), Verbascum cylleneum (divizna), Verbascum degenii (divizna), Verbascum purpureum (divizna), Verbascum stepporum (divizna), Veronica euxina (rozrazil), Veronica oetaea (rozrazil) a Veronica turrilliana (rozrazil) z čeledi krtičníkovitých,
Globularia stygia (koulenka) z čeledi strboulatcovitých (Selaginaceae),
Atropa baetica (rulík), Mandragora officinarum (mandragora) z čeledi lilkovitých,
Daphne arbuscula (lýkovec slovenský), Daphne petraea (lýkovec), Daphne rodriguezii (lýkovec) a Thymelea broterana (vrabečnice) z čeledi vrabečnicovitých (Thymelaeceae),
Trapa natans (kotvice plovoucí) z čeledi kotvicovitých,
Typha minima (orobinec nejmenší) a Typha shuttleworthii (orobinec stříbrošedý) z čeledi orobincovitých,
Zelkova abelicea (zelkova habrolistá) z čeledi jilmovitých,
Angelica heterocarpa (děhel), Angelica palustris (děhel), Apium bermejoi (miřík), Apium repens (miřík), Athamanta cortiana (žebroplodka), Bupleurum capillare (prorostlík), Bupleurum dianthifolium (prorostlík), Bupleurum kakiskalae (prorostlík), Eryngium alpinum (máčka), Eryngium viviparum (máčka), Ferula halophila (ločidlo), Ferula orientalis (ločidlo), Ferula sadleriana (ločidlo), Laserpitium longiradium (hladýš), Naufraga balearica, Oenanthe conioides (halucha), Petagnia saniculifolia, Rouya polygama, Seseli intricatum (sesel) a Thorella verticillatinundata z čeledi miříkovitých (mrkvovitých),
Centranthus kellereri (mavuň) a Centranthus trinervis (mavuň) z čeledi kozlíkovitých,
Viola athois (violka), Viola cazorlensis (violka), Viola cryana Gillot (violka), Viola delphinantha (violka), Viola hispida (violka) a Viola jaubertiana (violka) z čeledi violkovitých (Violaceae),
Cymodocea nodosa z čeledi šejdračkovitých (Zannichellizaceae),
Zostera marina (vocha) z čeledi vochovitých (Zosteraceae),
Echinodium spinosum z čeledi Echinodiaceae,
Bryoerythrophyllum machadoanum (klenice) z čeledi podzemničkovitých (Pottiaceae)
a Thamnobryum fernandesii (stromkovec) z čeledi Thamniaceae.










 
Vytvořeno: 22.8.2006
Aktualizováno: 23.8.2006
Autor:





Texty encyklopedických hesel mohou obsahovat slova nebo slovní spojení, která mohou
být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

© 1999 - 2018, OPTIMUS s.r.o.